AKTUALNOŚCI, strona 6:
150. rocznica śmierci Stanisława Moniuszki

Szanowni Państwo,
4 czerwca 1872 roku zmarł Stanisław Moniuszko - jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, który pozostawił po sobie niezwykle bogatą twórczość. Przeszedł do historii jako „ojciec polskiej opery narodowej”, czołowy przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej, a także twórca muzyki kameralnej, baletowej, utworów fortepianowych i organowych. W związku z obchodami rocznicy śmierci kompozytora instytucje prowadzone i współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowały wiele artystycznych wydarzeń.
czytaj dalej na temat: 150. rocznica śmierci Stanisława Moniuszki33. rocznica pierwszej tury wyborów kontraktowych do Sejmu i Senatu

Szanowni Państwo,
4 czerwca 1989 roku odbyła się pierwsza tura wyborów kontraktowych do Sejmu i Senatu. Zasady częściowo wolnych wyborów zostały uzgodnione w kwietniu przy Okrągłym Stole. Walka toczyła się o Senat i 161 mandatów poselskich. Wbrew oczekiwaniom władz i samej opozycji, „Solidarność” zdobyła praktycznie wszystko, na co pozwalały okrągłostołowe ustalenia.
czytaj dalej na temat: 33. rocznica pierwszej tury wyborów kontraktowych do Sejmu i Senatu120. rocznica śmierci Adolfa Dygasińskiego

Szanowni Państwo,
3 czerwca 1902 r. w Grodzisku Mazowieckim zmarł Adolf Dygasiński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego naturalizmu. W swych utworach dowodził tożsamości zasad życia ludzkiego i zasad życia przyrody, poprzez ukazanie analogii między zachowaniem oraz losem ludzi i zwierząt (Nowele, S. I–III 1884–85, m.in. Wilk, psy i ludzie, Co się dzieje w gniazdach, powieść Beldonek 1888), wynikającej z działania tych samych praw — walki o byt (powieść Właściciele 1887) i przemożnego wpływu dziedziczności (powieść Von Molken 1885). Z tą biologiczną wizją świata, przybierającą z biegiem czasu cechy swoistej mitologii przyrody (poetycki traktat Gody życia 1902), współistnieją elementy ostrej krytyki społecznej, zwłaszcza w utworach o życiu wsi (powieść Gorzałka 1894). Popularność zdobyły opowiadania (np. Z siół, pól i lasów, t. 1–2, 1887) i powieści z życia zwierząt (As 1896, Zając 1900). Ponadto Dygasiński był tłumaczem i autorem prac pedagogicznych i popularyzatorskich: Pisma wybrane (t. 1–24 1949–53), Dzieła wybrane (t. 1–5 1954), Pisma pedagogiczne (1957), Listy (1972), Wybór nowel (1974).
czytaj dalej na temat: 120. rocznica śmierci Adolfa Dygasińskiego65. rocznica śmierci Leopolda Staffa

Szanowni Państwo,
31 maja mija 65. rocznica śmierci Leopolda Staffa. Z tej okazji proponujemy zapoznanie się z artykułem pt. Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny, opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Radia.
czytaj dalej na temat: 65. rocznica śmierci Leopolda StaffaVI Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren

Szanowni Państwo,
27 maja 2022 r. na Targach Książki pod Pałacem Kultury w Warszawie (na scenie B w pobliżu Teatru Dramatycznego) odbyła się konferencja prasowa, w czasie której ogłoszony został VI Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
Regulamin VI Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren
czytaj dalej na temat: VI Konkurs Literacki im. Astrid LindgrenOgłoszenie o zbiórce na kolonię wychowanków Domu Dziecka w Obornikach Śląskich

Szanowni Państwo,
prosimy o zapoznanie się z ogłoszeniem o zbiórce na kolonię wychowanków Domu Dziecka w Obornikach Śląskich oraz o udostępnianie tej informacji.
Dziękujemy.
czytaj dalej na temat: Ogłoszenie o zbiórce na kolonię wychowanków Domu Dziecka w Obornikach Śląskich
74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

Szanowni Państwo,
25. maja 1948 r. w majestacie prawa został popełniony mord na Witoldzie Pileckim. Dziś mijają 74 lata od tamtego tragicznego wydarzenia.
czytaj dalej na temat: 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej

Szanowni Państwo,
na mocy Uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 października 2021 r. (M.P. 2021 poz. 990) rok 2022 został ustanowiony Rokiem Marii Konopnickiej. 23 maja 2022 r. obchodzimy 180. rocznicę urodzin tej najwybitniejszej polskiej poetki doby pozytywizmu.
czytaj dalej na temat: 180. rocznica urodzin Marii KonopnickiejSpotkanie autorskie z dr Anną Gibasiewicz - 24 maja 2022 r.

Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie autorskie z dr Anną Gibasiewcz, autorką "Baśni o perle" i jej kontynuacji - "Wyprawy Endoasa".
Spotkanie odbędzie się 24 maja 2022 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Trzebnicy przy ul. Leśnej 1 w godz. od 9.00 do 10.00.
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przybycia do poniedziałku 23 maja br.:
e-mail: biblioteka.trzebnica@wp.pl
tel. 693 822 442
W czasie spotkania będzie możliwość nabycia obu pięknie ilustrowanych książeczek w preferencyjnej cenie, ze specjalną dedykacją Autorki.
Z poważaniem,
Pracownicy Biblioteki Pedagogicznej w Trzebnicy
110. rocznica śmierci Bolesława Prusa
