Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka Pedagogiczna w Trzebnicy

150. rocznica śmierci Stanisława Moniuszki

Utworzono dnia 04.06.2022

Program obchodów 150. rocznicy śmierci Stanisława Moniuszki w instytucjach kultury prowadzonych i współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

4 czerwca

W Bazylice Świętego Krzyża o godz. 13.00 odbędzie się Msza święta, podczas której wykonane zostaną dwa utwory sakralne Stanisława Moniuszki: „O, Mario, bądź pozdrowiona” i „Ojcze z niebios Boże, Panie” z opery „Halka”. Następnie o godz. 14.00 rozpocznie się koncert utworów Moniuszki z udziałem Wioletty Chodowicz (sopran), Anny Kutkowskiej-Kass (sopran koloraturowy), Michała Skiepko (tenor), Adama Zdunikowskiego (tenor), Witolda Żołądkiewicza (baryton), Michała Dąbrowskiego (organy) i Roberta Morawskiego (pianista).

Warszawskie Towarzystwo Muzyczne im. Stanisława Moniuszki, którego kompozytor był jednym z założycieli, przygotowało Nadzwyczajny koncert Kwartetu Prima Vista, który rozpocznie się o godz. 19.00 w Sali Koncertowej Pałacu Szustra. W programie wydarzenia znalazły się: I i II Kwartet smyczkowy Stanisława Moniuszki, „Divertimento” Macieja Radziwiłła oraz „Fantazja na tematy polskie” Karola Kurpińskiego.

W Pałacu Staszica w Warszawie odbędzie się I Ogólnopolska Konferencja popularno-naukowa i artystyczna pt. „Stanisław Moniuszko i wyobraźnia romantyczna”. Wydarzenie pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dofinansowane z programu „Muzyka”, towarzyszy czwartej edycji organizowanego corocznie festiwalu „Moniuszko na Trakcie Królewskim”.

W Filharmonii Zielonogórskiej o godz. 19.00 „Polonezem” z opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki zainaugurowany zostanie koncert „Czerwcowa Serenada”, odbywający się w ramach dofinansowanego przez MKiDN festiwalu „Klasyka bez granic”.

5 czerwca

O godz. 12.00 w Sali Koncertowej Pałacu Szustra odbędzie się koncert pieśni i arii Stanisława Moniuszki pt. „Stanisławowi Moniuszce In Memoriam” w wykonaniu Anny Kutkowskiej-Kass (sopran koloraturowy) i Ewy Pelweckiej (fortepian). Podczas koncertu zabrzmią m.in. „Prząśniczka”, „Znasz-li ten kraj”, „Złota rybka”, a także arie z oper „Hrabina” i „Straszny Dwór”.

O godz. 19.00 w Teatrze Królewskim w Starej Oranżerii w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie zaprezentowana zostanie opera pt. „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki w reżyserii Ryszarda Peryta, zrealizowana w roku jubileuszowej 200. rocznicy urodzin kompozytora. Orkiestrę Polskiej Opery Królewskiej poprowadzi Dawid Runtz. Wystąpią: Adam Kruszewski, Gabriela Kamińska, Monika Ledzion-Porczyńska, Sylwester Smulczyński, Jacek Szponarski, Paweł Michalczuk, Aneta Łukaszewicz, Sławomir Jurczak, Piotr Kędziora, Małgorzata Bartkowska, Mikołaj Zgódka, Ewa Mikulska wraz z Zespołem Wokalnym Polskiej Opery Królewskiej.

Pieśni Stanisława Moniuszki znalazły się również w programie koncertu Małgorzaty Trojanowskiej (sopran) i kwartetu smyczkowego Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży, który odbędzie się o godz. 19.00 w Kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Ostrowi Mazowieckiej.

6 czerwca

W Teatrze Wielkim w Łodzi o godz. 18.00, w ramach cyklu koncertów „Nie tylko opera” realizowanych w Roku Romantyzmu Polskiego, artyści teatru wykonają „Pieśni ze Śpiewników domowych Moniuszki”.

W poniedziałek rozpocznie się również największy i najważniejszy konkurs wokalny w Polsce – 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki, stworzony w 1992 roku przez Marię Fołtyn. Patronat nad tegoroczną edycją organizowanego przez Teatr Wielki – Operę Narodową wydarzenia objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie zakończy się 11 czerwca recitalem pieśni polskiej w wykonaniu Jakuba Józefa Orlińskiego oraz Michała Biela – laureatów 9. edycji konkursu moniuszkowskiego.

12 czerwca

W Teatrze Wielkim w Poznaniu o godz. 18.00 odbędzie się koncert pt. „Moniuszko Kameralnie”. Obok pieśni m.in. w aranżacji dyrygenta Rafała Kłoczko, wybrzmi także II Kwartet smyczkowy F-dur. Wśród wykonawców: soliści – Monika Mych i Dominik Sutowicz, którym akompaniować będzie Olena Skrok oraz muzycy: Sławomir Heinrychowski (klarnet) i Paulina Jagoda Graś-Łukaszewska (flet), a także Moniuszko String Quartet – zespół tworzony przez koncertmistrzów i solistów orkiestry Teatru Wielkiego w Poznaniu.

14 sierpnia

W ramach koncertu inauguracyjnego XVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej o godz. 20.00 zabrzmią „Widma” i kantata „Nijoła” Stanisława Moniuszki w wykonaniu Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej i zespołu Europa Galante.
Wrzesień i październik

W Filharmonii Podkarpackiej im. A. Malawskiego w Rzeszowie zorganizowane zostaną występy laureatów konkursów wokalnych, w programie których znajdą się utwory Stanisława Moniuszki. Jesienią Stanisławowi Moniuszce poświęcony będzie również koncert edukacyjny z serii „Kalejdoskop” Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

11 listopada

W Operze i Filharmonii Podlaskiej planowane jest widowisko sceniczne pt. „Widma” Stanisława Moniuszki w reż. Piotra Tomaszuka.

Źródło informacji

Encyklopedia teatru

150. rocznica śmierci Stanisława Moniuszki

Utworzono dnia 05.06.2022, 00:02

ZAŁĄCZNIKI:

NASZA PLACÓWKA

ul. Nowa 1

55-100 Trzebnica

e-mail: biblioteka.trzebnica@wp.pl

tel. 693 822 442

GODZINY UDOSTĘPNIANIA 

Poniedziałek  10.00 - 17.00
Wtorek 09.00 - 17.00
Środa 10.00 - 17.00
Czwartek 09.00 - 17.00
Piątek 10.00 - 15.00

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Czerwiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 60

W poprzednim tygodniu: 68

W tym miesiącu: 132

W poprzednim miesiącu: 296

Wszystkich: 13733