Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Flaga państwowa, obok barw narodowych, godła i hymnu, jest jednym z symboli narodowych. Okazywanie jej szacunku jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela i wszystkich organów państwa. Na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 r. o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. 2004 nr 49 poz. 467) od 2004 roku 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. To jedno z ważniejszych świąt państwowych jest okazją do zademonstrowania tożsamości narodowej oraz przywiązania do polskiego państwa.
„Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie” – stanowi przepis ustawy o godle, barwach i hymnie RP. Flaga musi mieć proporcję boków 5:8 oraz ściśle określone odcienie bieli i czerwieni.
Zgodnie z przepisami prawa biało-czerwona flaga zawsze podnoszona jest na siedzibach lub budynkach, w których obradują Sejm, Senat, Prezydent RP oraz Premier i Rada Ministrów. Powiewa także przed budynkami, w których obradują rady gmin, miast, powiatów i sejmików województw – w trakcie ich sesji. Podczas uroczystości i rocznic oraz świąt państwowych flagi zdobią także budynki wszystkich urzędów państwowych i samorządowych. Ustawa zaleca ponadto wszystkim wywieszanie flag w te dni na budynkach mieszkalnych, a także przed siedzibami firm.
Opracowano na podstawie informacji opublikowanych na stronie internetowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.