Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Biblioteka Pedagogiczna w Trzebnicy

IV edycja konkursu pn. „Pamiętnik pokoleń - Świadkowie historii”

Utworzono dnia 28.04.2023

Szanowni Państwo
Burmistrzowie i Wójtowie z terenu Dolnego Śląska,


z przyjemnością informuję, że Zarząd Powiatu Legnickiego ogłosił IV edycję konkursu pn. „Pamiętnik pokoleń — Świadkowie historii"', który został objęty Honorowym Patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty we Wrocławiu. Konkurs adresowany jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i ponadpodstawowych, działających na Dolnym Śląsku. Liczymy na to, że młodzi ludzie zechcą wziąć udział w tym niezwykłym projekcie i zachować dla przyszłych pokoleń cenne wspomnienia swoich bliskich, związane z przyjazdem na Ziemie Zachodnie, z rzeczywistością jaką tu zastali i jak budowali swoje życie na nowo w miejscu, do którego rzucił ich los.

Po zakończeniu II wojny światowej przesiedlono na tzw. Ziemie Odzyskane około 5 mln ludności polskiej z Kresów Wschodnich, z czego kilkaset tysięcy osiedliło się na Dolnym Śląsku, dlatego Zarząd Powiatu Legnickiego, wychodząc naprzeciw licznym inicjatywom i prośbom oraz z okazji 25-lecia Powiatu, postanowił rozszerzyć zasięg konkursu na teren całego Dolnego Śląska.

Do tej pory, tj. od 2015 do 2022 roku, władze Powiatu Legnickiego ogłosiły trzy edycje konkursu literackiego pn. „Pamiętnik pokoleń”. Dwie pierwsze skierowane były do uczniów Powiatu Legnickiego, natomiast trzecia edycja konkursu objęła swoim zasięgiem również kilka powiatów ościennych. Wszystkie edycje spotkały się z niemałym zainteresowaniem młodzieży, której udało się nakłonić swoich bliskich, by jeszcze raz powrócili pamięcią w dawne czasy, aby podzielić się swoimi przeżyciami z tamtego trudnego okresu. Owocem tych projektów literackich było wydanie trzech publikacji książkowych, zawierających łącznie 136 prac o niezwykłych losach pierwszych osadników przybyłych z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie.

W celu upamiętnienia i utrwalenia w świadomości młodego pokolenia tragicznych wydarzeń, związanych z przesiedleniami pierwszych osadników na Dolny Śląsk i zachowaniu jak największej ilości tych świadectw, zwracamy się z serdeczną prośbą o przesłanie informacji o ww. konkursie do prowadzonych przez Państwa szkół i innych placówek oświatowych oraz kulturalnych.

Informacja o konkursie, w tym regulamin, który przesyłamy w załączeniu, dostępne są na stronie internetowej Powiatu Legnickiego.  


Wicestarosta Powiatu Legnickiego

Janina Mazur

IV edycja konkursu pn. „Pamiętnik pokoleń - Świadkowie historii”

Utworzono dnia 30.04.2023, 19:26

ZAŁĄCZNIKI:

NASZA PLACÓWKA

ul. Nowa 1

55-100 Trzebnica

e-mail: biblioteka.trzebnica@wp.pl

tel. 693 822 442

GODZINY UDOSTĘPNIANIA 

Poniedziałek  10.00 - 15.00
Wtorek 10.00 - 15.00
Środa 10.00 - 15.00
Czwartek 10.00 - 15.00
Piątek 10.00 - 15.00

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Lipiec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 6

W poprzednim tygodniu: 59

W tym miesiącu: 128

W poprzednim miesiącu: 253

Wszystkich: 13982