Spotkanie autorskie z Panem Markiem Michalakiem
Dr Marek Michalak jest kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz przewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka.
Od 1987 był przewodniczącym Koła Przyjaciół Dzieci Chorych „Serce” w Świdnicy, a w latach 1990–2008 pełnił funkcję prezesa zarządu głównego Stowarzyszenia Przyjaciół Dzieci Chorych „SERCE”. W 1993 założył Zespół Dziecięcy „Serduszka”, działający przy Fundacji SERCE – Europejskie Centrum Przyjaźni Dziecięcej w Świdnicy i Żarowie. Jest autorem tekstów piosenek dla dzieci i młodzieży, m.in. „Order od dzieci”, „Kamienny świat”, „Stolica marzeń”, „Nagroda SERCA”, „Dobrze żyć”, do których Telewizja Polska wyprodukowała teledyski z tym zespołem. Współtworzył Centrum Przyjaźni Dziecięcej, kształtujące programy pomagania dzieciom i rodzinom. W 2003 został powołany do Rady Organizacji Pozarządowych przy Rzeczniku Praw Dziecka. Był wicekanclerzem Stowarzyszenia Międzynarodowa Kapituła Orderu Uśmiechu, a w 2007 został kanclerzem (prezesem zarządu), zastępując na tym stanowisku Cezarego Leżeńskiego. W 2008 został wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka, który sprawował przez dwie pięcioletnie kadencje, do 2018 r. W 2011 został powołany na funkcję specjalisty Komitetu Rozwoju Człowieka Polskiej Akademii Nauk. W 2018 w Seattle wybrano go na przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka. W 2019 został powołany do pierwszej Rady Uczelni na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. W tym samym roku otrzymał powołanie do Rady Społecznej w Warszawie przy Rzeczniku Praw Obywatelskich, a w 2020 do Rady Programowej dwumiesięcznika poświęconego zagadnieniom przemocy „Niebieska Linia”. Został też członkiem Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego. Jest autorem wielu publikacji naukowych i popularno-naukowych oraz książek dla dzieci.
Wtorkowe spotkanie dedykowane było Uczennicom i Uczniom klas piątych (klasy 5a, 5b i 5c) oraz klasy 6d Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy.
Składało się ono dwóch części.
W pierwszej z nich Pan Michalak przybliżył historię Orderu Uśmiechu oraz wspomniał o wybranych Damach i Kawalerach tego odznaczenia. Dla młodzieży, jak sądzę, szczególnie ważne było przybliżenie postaci Malali Yousafzai – pakistańskiej działaczki na rzecz praw kobiet, zwłaszcza na rzecz ich prawa do nauki, laureatki Pokojowej Nagrody Nobla.
Uczennice i Uczniowie mogli nie tylko zobaczyć prawdziwy Order Uśmiechu, ale i go dotknąć. Ponadto Pan Michalak zaprezentował uczestnikom spotkania insygnia Kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu oraz unikatowy, pochodzący z Czarnego Lądu kubek do spełnienia toastu sokiem, wyciśniętym z dwunastu cytryn, podarowany naszemu Gościowi przez afrykańską laureatkę Orderu Uśmiechu.
Drugą część swojego wystąpienia poświęcił Pan Michalak na rozmowę z młodzieżą na temat wartości, o których pisał w swoich tekstach literackich. Były Rzecznik Praw Dziecka podkreślił rangę relacji w procesie edukacji, stanowiącym jedną z opisywanych przez niego wartości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że Pan Michalak nie tylko deklaruje znaczenie dobrych relacji, ale także znakomicie potrafi je tworzyć, czego dowodem było wtorkowe spotkanie.
Prezentowane na spotkaniu książki Pana Marka Michalaka stanowią w pewnej części wyimek jego życia rodzinnego, są autentycznym przykładem godnych naśladowania, bazujących na uznanych wartościach relacji rodzinnych. Myślę, że w dobie kryzysu małżeństwa i rodziny wspomniane zapiski pełnią wzorcową funkcję obrazu życia rodzinnego, stanowiącego wartość nadrzędną, którą za wszelką cenę musimy chronić i pielęgnować.
W tym miejscu składam serdeczne podziękowania za serce włożone w organizację tego przedsięwzięcia:
- naszemu Gościowi - Panu Markowi Michalakowi;
- Pani Andżelice Małowskiej, Pani Joannie Witkowskiej i Panu Maciejowi Dąbrowskiemu (Księgarnia Tuliszków);
- Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" w Trzebnicy - Pani Lidii Piotrowskiej;
- Polonistce Pani Ilonie Rudkiewicz (Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" w Trzebnicy);
- Pani Aleksandrze Marszałek (Biblioteka Pedagogiczna w Trzebnicy).
Łączę wyrazy szacunku,
Sebastian Węgrzynowski
Fotografie: Pani Aleksandra Marszałek (Biblioteka Pedagogiczna w Trzebnicy);
Rysunek: Pani Ula Lizak
Relacja na stronie Szkoły Podstawowej nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka".