AKTUALNOŚCI, strona 8:
103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę

Szanowni Państwo,
na 11 listopada 2021 r. przypada 103. rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla upamiętnienia dnia wyzwolenia Ojczyzny spod jarzma zaborców w 1937 r. zostało ustanowione Narodowe Święto Niepodległości. Święto, zniesione przez władze komunistyczne po zakończeniu II wojny światowej, zostało przywrócone w 1989 r.
Z tej okazji zachęcamy do zapoznania się z artykułem naukowym, opracowanym przez dra hab. Piotra Szlantę i opublikowanym na stronie https://www.niepodlegla.gov.pl.
czytaj dalej na temat: 103. rocznica odzyskania niepodległości przez PolskęII Powiatowe Forum Psychologiczno-Pedagogiczne

Szanowni Państwo,
zapraszamy do zapoznania się z informacją, dotyczącą II Powiatowego Forum Psychologiczno-Pedagogicznego.
czytaj dalej na temat: II Powiatowe Forum Psychologiczno-Pedagogiczne100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza, patrona 2021 r.

Szanowni Państwo,
w dn. 9 października 2021 r. mija 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza.
czytaj dalej na temat: 100. rocznica urodzin Tadeusza Różewicza, patrona 2021 r.25. rocznica przyznania Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej

Konkurs patriotyczny „Nasza Polska Niepodległa”

Szanowni Państwo,
zapraszamy do zapoznania się z informacją o konkursie patriotycznym, organizowanym przez Językową Integracyjną Szkołę Podstawową im. Aniołów Stróżów w Trzebnicy, z siedzibą przy ul. Wrocławskiej 10.
czytaj dalej na temat: Konkurs patriotyczny „Nasza Polska Niepodległa”200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida

Szanowni Państwo,
zapraszamy do zapoznania się z krótką informacją biograficzną o Cyprianie Kamilu Norwidzie, przygotowaną z okazji 200.rocznicy urodzin wybitnego artysty.
czytaj dalej na temat: 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida17 września 2021 – Światowy Dzień Sybiraka i 82. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę

Szanowni Państwo,
w niedzielę 17 września 1939 roku, na mocy ustalonego 23 sierpnia 1939 roku paktu Ribbentrop–Mołotow, wojska sowieckie dokonały zbrojnej agresji na II Rzeczpospolitą bez oficjalnego wypowiedzenia wojny. W jej następstwie doszło do podziału polskich ziem, dokonanego przez państwa zaborcze – hitlerowskie Niemcy i ZSRR. W wyniku rozbioru, nazywanego przez część badaczy „IV rozbiorem Polski”, wschodnie terytoria kraju znalazły się pod wpływami Kremla, a część ziem wschodnich II Rzeczpospolitej została przyłączona do BSRR. Jak zauważa jeden z badaczy, Jerzy Łojek, istota konsekwencji paktu Ribbentrop–Mołotow nie dotyczy jedynie Polski, Niemiec i Związku Radzieckiego – w jego opinii bez tego tajnego układu druga wojna światowa nie wybuchłaby już w 1939 roku, albo też nie wybuchłaby w ogóle (J. Łojek, Agresja 17 września 1939, Warszawa 1990, s. 9-10).
czytaj dalej na temat: 17 września 2021 – Światowy Dzień Sybiraka i 82. rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę100. rocznica urodzin Stanisława Lema

Szanowni Państwo,
w dniu 12 września 1921 roku urodził się Stanisław Lem, jeden z najwybitniejszych pisarzy science fiction, filozof i futurolog. Zachęcamy do zapoznania się z krótką notatką, poświęconą jego życiu i twórczości.
czytaj dalej na temat: 100. rocznica urodzin Stanisława LemaRelacja z 10. edycji Narodowego Czytania

Szanowni Państwo,
w malowniczej scenerii Domu Dziecka w Obornikach Śląskich odbyła się zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Trzebnicy we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Trzebnicy i Domem Dziecka w Obornikach Śląskich dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Zachęcamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia, którego lekturą była "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
czytaj dalej na temat: Relacja z 10. edycji Narodowego Czytania10. edycja akcji Narodowe Czytanie

Szanowni Państwo,
Starostwo Powiatowe w Trzebnicy we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Trzebnicy i Domem Dziecka w Obornikach Śląskich organizuje dziesiątą, jubileuszową edycję akcji Narodowe Czytanie.
czytaj dalej na temat: 10. edycja akcji Narodowe Czytanie