AKTUALNOŚCI, strona 7:
Powiatowy Punkt Pomocy Obywatelom Ukrainy

Szanowni Państwo,
w Starostwie Powiatowym w Trzebnicy został utworzony Powiatowy Punkt Pomocy Obywatelom Ukrainy.
czytaj dalej na temat: Powiatowy Punkt Pomocy Obywatelom UkrainyJak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie

Szanowni Państwo,
poniżej znajdują się rekomendacje Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz inne wskazówki, dotyczące tego, jak wspierać i (czy) rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie.
czytaj dalej na temat: Jak rozmawiać z dziećmi i młodzieżą o wojnie
Konkurs przyrodniczy pt. "Nasze ścieżki przyrodnicze"

Szanowni Państwo,
Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego organizuje konkurs przyrodniczy pt. "Nasze ścieżki przyrodnicze".
czytaj dalej na temat: Konkurs przyrodniczy pt. "Nasze ścieżki przyrodnicze"10. rocznica śmierci Wisławy Szymborskiej

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 1 lutego 2022 roku mija dziesięć lat od śmierci tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.
czytaj dalej na temat: 10. rocznica śmierci Wisławy SzymborskiejOlga Tokarczuk kończy 60 lat

„W gruncie rzeczy myślę, że to się wszystko dobrze skończy” – podkreślała pisarka, pytana, jaka może być przyszłość. „Świat będzie wkrótce zupełnie inny. Już jest inny. [...] Będzie się działo dużo więcej, ale nie wierzę w apokalipsę. Wierzę w dobre zakończenie” – deklaruje Olga Tokarczuk. 29 stycznia 2022 r. pisarka kończy 60 lat.
czytaj dalej na temat: Olga Tokarczuk kończy 60 latMiędzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau

Szanowni Państwo,
27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 roku, by uczcić pamięć Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Data święta, wyznaczona na 27 stycznia, upamiętnia wyzwolenie przez oddziały Armii Czerwonej w 1945 r. niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau - obecnie jednego z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie.
czytaj dalej na temat: Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu i 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau
159. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Szanowni Państwo,
22 stycznia 2022 r. przypada 159. rocznica wybuchu powstania styczniowego – największego i najdłużej trwającego zrywu niepodległościowego Polaków. Do walki wciągnęło wszystkie warstwy społeczeństwa, odcisnęło się silnie na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, a wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.
czytaj dalej na temat: 159. rocznica wybuchu powstania styczniowegoLekcja: Enter

Szanowni Państwo,
Centrum Edukacji Nauczycieli Lechaa serdecznie zaprasza do bezpłatnego udziału w projektach grantowych, realizowanych w ramach ogólnopolskiego projektu „Lekcja: Enter".
Szczegóły dotyczące szkoleń znajdują się w załączeniu.
czytaj dalej na temat: Lekcja: EnterNarodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Szanowni Państwo,
w poniedziałek, 27 grudnia 2021 r., po raz pierwszy obchodzimy nowe święto państwowe: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Sejm jednogłośnie ustanowił je „w hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918 – 1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Projekt ustawy wniósł do Sejmu prezydent Andrzej Duda, a inicjatywa ustawodawcza była odpowiedzią na apele lokalnych społeczności i władz samorządowych z terenu Wielkopolski.
czytaj dalej na temat: Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Szanowni Państwo,
13 grudnia 2021 roku przypada 40. rocznica wprowadzenia w Polsce stanu wojennego. W czasie ogłoszonego niezgodnie z konstytucją stanu nadzwyczajnego internowano ponad 10 tysięcy działaczy opozycji antykomunistycznej, tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Co najmniej kilkadziesiąt osób straciło życie.
Z tego względu zachęcamy do zapoznania się z listem, podpisanym przez Panią Annę Ostrowską, Rzecznik Prasową Ministerstwa Edukacji i Nauki.
czytaj dalej na temat: 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce