AKTUALNOŚCI, strona 5:
Udostępnianie w okresie od 05.07. - 12.08.2022

Szanowni Państwo,
w związku z rozpoczęciem sezonu urlopowego zmieniają się godziny udostępniania w Bibliotece Pedagogicznej w Trzebnicy.
czytaj dalej na temat: Udostępnianie w okresie od 05.07. - 12.08.2022100 lat temu urodził się Miron Białoszewski

Szanowni Państwo,
30 czerwca 2022 r. setne urodziny obchodziłby autor "Obrotów rzeczy", "Pamiętnika z powstania warszawskiego" czy "Chamowa".
"Miron - największy polski poeta prywatny" - napisała o Mironie Białoszewskim prof. Maria Janion. Tadeusz Sobolewski zauważył, że "Miron opisywał świat tak, jakby za każdym razem widział go po raz pierwszy".
czytaj dalej na temat: 100 lat temu urodził się Miron BiałoszewskiPoznański Czerwiec 1956 na archiwalnych fotografiach

Szanowni Państwo,
28 czerwca 1956 roku robotnicy z poznańskich zakładów zbuntowali się przeciwko złym warunkom pracy, nędznym zarobkom i niskiemu poziomowi życia. Wyszli na ulice i manifestowali przeciw komunistycznej dyktaturze oraz policyjnym metodom rządzenia krajem, w którym – według oficjalnej propagandy – miała panować sprawiedliwość społeczna, a rządy sprawowała „ludność pracująca miast i wsi”.
W mieście rozgorzały walki, które stopniowo nabrały charakteru narodowej insurekcji. Podobnie jak powstańcy warszawscy, demonstranci użyli butelek z benzyną i zdobytej broni palnej. Młode dziewczyny z biało-czerwonymi opaskami na rękawach udzielały pomocy rannym, same siebie nazywając powstańczą służbą medyczną.
Autorka tekstu: dr Agnieszka Łuczak
czytaj dalej na temat: Poznański Czerwiec 1956 na archiwalnych fotografiach150. rocznica śmierci Stanisława Moniuszki

Szanowni Państwo,
4 czerwca 1872 roku zmarł Stanisław Moniuszko - jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, który pozostawił po sobie niezwykle bogatą twórczość. Przeszedł do historii jako „ojciec polskiej opery narodowej”, czołowy przedstawiciel gatunku pieśni w muzyce polskiej, a także twórca muzyki kameralnej, baletowej, utworów fortepianowych i organowych. W związku z obchodami rocznicy śmierci kompozytora instytucje prowadzone i współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowały wiele artystycznych wydarzeń.
czytaj dalej na temat: 150. rocznica śmierci Stanisława Moniuszki33. rocznica pierwszej tury wyborów kontraktowych do Sejmu i Senatu

Szanowni Państwo,
4 czerwca 1989 roku odbyła się pierwsza tura wyborów kontraktowych do Sejmu i Senatu. Zasady częściowo wolnych wyborów zostały uzgodnione w kwietniu przy Okrągłym Stole. Walka toczyła się o Senat i 161 mandatów poselskich. Wbrew oczekiwaniom władz i samej opozycji, „Solidarność” zdobyła praktycznie wszystko, na co pozwalały okrągłostołowe ustalenia.
czytaj dalej na temat: 33. rocznica pierwszej tury wyborów kontraktowych do Sejmu i Senatu120. rocznica śmierci Adolfa Dygasińskiego

Szanowni Państwo,
3 czerwca 1902 r. w Grodzisku Mazowieckim zmarł Adolf Dygasiński, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego naturalizmu. W swych utworach dowodził tożsamości zasad życia ludzkiego i zasad życia przyrody, poprzez ukazanie analogii między zachowaniem oraz losem ludzi i zwierząt (Nowele, S. I–III 1884–85, m.in. Wilk, psy i ludzie, Co się dzieje w gniazdach, powieść Beldonek 1888), wynikającej z działania tych samych praw — walki o byt (powieść Właściciele 1887) i przemożnego wpływu dziedziczności (powieść Von Molken 1885). Z tą biologiczną wizją świata, przybierającą z biegiem czasu cechy swoistej mitologii przyrody (poetycki traktat Gody życia 1902), współistnieją elementy ostrej krytyki społecznej, zwłaszcza w utworach o życiu wsi (powieść Gorzałka 1894). Popularność zdobyły opowiadania (np. Z siół, pól i lasów, t. 1–2, 1887) i powieści z życia zwierząt (As 1896, Zając 1900). Ponadto Dygasiński był tłumaczem i autorem prac pedagogicznych i popularyzatorskich: Pisma wybrane (t. 1–24 1949–53), Dzieła wybrane (t. 1–5 1954), Pisma pedagogiczne (1957), Listy (1972), Wybór nowel (1974).
czytaj dalej na temat: 120. rocznica śmierci Adolfa Dygasińskiego65. rocznica śmierci Leopolda Staffa

Szanowni Państwo,
31 maja mija 65. rocznica śmierci Leopolda Staffa. Z tej okazji proponujemy zapoznanie się z artykułem pt. Leopold Staff. Wciąż inny, zawsze aktualny, opublikowanym na stronie internetowej Polskiego Radia.
czytaj dalej na temat: 65. rocznica śmierci Leopolda StaffaVI Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren

Szanowni Państwo,
27 maja 2022 r. na Targach Książki pod Pałacem Kultury w Warszawie (na scenie B w pobliżu Teatru Dramatycznego) odbyła się konferencja prasowa, w czasie której ogłoszony został VI Konkurs Literacki im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży.
Regulamin VI Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren
czytaj dalej na temat: VI Konkurs Literacki im. Astrid LindgrenOgłoszenie o zbiórce na kolonię wychowanków Domu Dziecka w Obornikach Śląskich

Szanowni Państwo,
prosimy o zapoznanie się z ogłoszeniem o zbiórce na kolonię wychowanków Domu Dziecka w Obornikach Śląskich oraz o udostępnianie tej informacji.
Dziękujemy.
czytaj dalej na temat: Ogłoszenie o zbiórce na kolonię wychowanków Domu Dziecka w Obornikach Śląskich
74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego

Szanowni Państwo,
25. maja 1948 r. w majestacie prawa został popełniony mord na Witoldzie Pileckim. Dziś mijają 74 lata od tamtego tragicznego wydarzenia.
czytaj dalej na temat: 74. rocznica śmierci Witolda Pileckiego